AFS
Методът AFS произлиза от факта, че хората с Дислексия и/или Дискалкулия имат по-различен начин на обработка на информацията.
Какво е AFS?
Методът AFS е създаден от д-р Астрид Копп-Дуллер през 1995г. Той е създаден с цел да се постави начало на нов път в педагого-дидактичната работа при ограмотяване по четене, писане и смятане. (Копп-Дуллер, 2019)
Хората с дислексия, когато са със средно или над средно ниво на интелигентност, възприемат заобикалящия ги свят по различен начин. Тяхното внимание е намалено при разкодирането на цифри и букви, т.к те обработват по различен начин информацията от хората без дислексия. По този начин се проявяват затруднения при четене, писане и смятане.
Методът АFS се фокусира върху развитието на вниманието (А – attention – Aufmerksamkeit), функционирането (F – funktion – Funktionen) и симптомите (S – symptom – Symptom).
Различната степен на внимание при децата с дислексия води до това, че те не показват това, което се очаква от тях в областта на овладяването на символите.
Допускат се много грешки, защото мисленето и действието като процес не протичат едновременно.
От това следват така наречените грешки на възприятието, които са причина за допусканите правописни грешки. Основната цел е да се постигне едновременност между мисленето и действието.
Функциите, наречени още ”сетивни възприятия”, са различни при децата с дислексия. Те имат друго възприемане, много бързият им мисловен процес пречи за правилното писане, четене или смятане.
Тези деца се нуждаят от повече време, за да разпознаят и научат добре символите, словообразуването или аритметичните действия.
Важно е да се знае кои сетивни възприятия функционират по различен начин, тъй като невинаги дисфункцията е при всички едновременно /зрителни възприятия, слухови възприятия, ориентация в пространството/.
Тренингът на симптомите е работа върху установяване на възприятийните грешки и тяхното отстраняване. Децата с дислексия/дискалкулия се учат да пишат, четат или смятат също чрез упражнения, но е много важно това да е процес, който да бъде съвместен с постепенното повишаване на вниманието и сетивните възприятия.
Ученето трябва да става с всички сетива. Трябва да им се даде възможност да се запознят с триизмерен вариант на символите и думите, които те не разпознават и не разбират.
Аufmerksamkeit- Внимание
Funktionen – Функция
Symptom – симптом